Batı Afrika’da pirinç üretimi tehlikede

, , , Burkina Faso, Senegal ve Çad’ı kapsayan Sahel bölgesindeki veriminin, ortalama sıcaklıkların yükselmesi dolayısıyla yüzde 45 civarında düşeceği belirtiliyor. Bilim adamları, bölgede gıda güvenliği ve geçim kaynakları konusunda endişeli. 

’da yapılan bir araştırma, sıcaklık ortalamalarının kurak mevsimde sulanan pirincin en son dayanabileceği nokta olan 37 dereceye yükseldiğini olduğunu ortaya koydu. Sıcaklığın daha da artması durumunda bölgedeki pirinç mahsulü, yüksek sıcaklıkta fotosentez oranının düşmesi sebebiyle heba olma tehlikesiyle karşı karşıya. İklim Değişikliğiyle ilgili Hükümetler Arası Panel’e (IPCC) göre Sahel bölgesinde önümüzdeki yıllarda yüksek sıcaklıkların yanı sıra yağış rejiminde de değişiklikler olacak. Bu değişiklikler, bölgedeki yoğun kırsal nüfusun gıda güvenliğini ve geçim kaynaklarını tehdit ediyor. Sahel, ’da doğuda Atlantik Okyanusu’nda Kızıl Deniz’e kadar uzanan 5000 km.’lik bir uzantı üzerinde Moritanya, Senegal, Mali, Nijer, Çad, Sudan, Burkino Faso ile Nijerya’yı içine alan bölgeyi kapsıyor.
Araştırmayı yürüten Dr Pepijn van Oort, “Geliştirdiğimiz modele göre, Batı Afrika’nın Sahel bölgesinde kurak mevsimde sulanan pirinçte mahsul, adaptasyon olmazsa yüzde 45 civarında düşecek. Ancak adaptasyon söz konusu olursa bu düşüş çok daha az – yüzde 15 civarında- olacak.” dedi. Yüksek sıcaklıklarda fotosentez sürecinin anlaşılması için daha çok araştırma yapılması gerektiğini belirten Dr. Van Oort, bu sıcaklıklarda pirinç üzerinde neredeyse hiç araştırma yapılmadığını belirtti. Pirinç, sıcak ve ılık iklimlerde iyi gelişim gösterse de 35 dereceden yüksek sıcaklıklar bitkinin büyüme süreçlerine zarar vererek daha düşük oranda mahsul alınmasına sebep olabiliyor. Pirinç, aynı şekilde düşük sıcaklıklara karşı da hassas. Bu durumda da büyüme yavaşlıyor. Doğu Afrika’da yapılan araştırmalar, yükselen sıcaklıkların pirinç için yeni fırsatlar yaratabileceğini öngörüyor. Doğu Afrika’da pirinç daha çok mahsul için çok soğuk olan yüksek kesimlerde yetiştiriliyor ve ortalama sıcaklıklar yükseldiğinde bu bölgelerde daha iyi bir verim alınması bekleniyor. Pirinç ayrıca, artan karbondioksitten de fayda sağlayabilir. Ancak yeni durumdan maksimum fayda için sulama ve besin yönetiminin iyileştirilmesi gerekecek.

Bir önceki yazımız olan "İngiliz Premier Foods, Batchelors’ı satmak için Japon Nissin ile görüşüyor" başlıklı makalemizde "Batchelors, Nissin ve Premier Foods" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

TMO’ya sıfır gümrükle 1 milyon ton buğday ithalat izni

Hububat ve bakliyatın gümrük vergisi sıfırlandı. Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) buğday, arpa, mısır, pirinç ve …