Bakliyatta Temizleme ve Sınıflandırma Teknolojileri

Kuru fasulye, bezelye, nohut ve mercimek gibi gıdaların başta geldiği baklagiller grubu iyi birer protein, lif ve vitamin kaynağıdır. Bunun yanı sıra baklagilleri özellikle gelişmekte olan ülkelerde çiftçiler için ciddi bir geçim kaynağı olarak tanımlamak oldukça önemlidir. Bu sebeple Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO), 2016 yılını Uluslararası Yılı ilan etti. Türkiye’nin de öncülüğünü yaptığı “2016 Uluslararası Yılı” kapsamında, yatırımların arttırılarak üretiminde verim ve kalitenin yükseltilmesi bekleniyor.

kapak63Kanser, diyabet ve kalp hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkları önlemede önemli rol oynayan baklagiller dengeli ve sağlıklı bir diyetin de vazgeçilmez parçasıdır. , yulaf ve arpa gibi tahılların nerdeyse iki katı kadar protein içeren baklagillerin tüketimi ise ülkeden ülkeye ve kültürden kültüre değişmektedir. Ne yazık ki gelişmekte olan birçok ülkede bakliyat üretiminde verimin düştüğü gözlenmektedir. 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı da etkinlikler, kampanyalar ve sosyal medya araçlarıyla bakliyatın küresel çapta önemini vurgulamayı ve bakliyata ilişkin farkındalığı artırmayı hedefliyor. Çünkü gerek tüketiciler gerekse gıda endüstrisi üyeleri ve hükümetler, bakliyatın dünyamızın karşı karşıya kaldığı birçok soruna sağlayacağı katkılardan habersiz durumda. Bu açıdan Uluslararası Bakliyat Yılı’nın ve beraberinde gelişecek üretime dair yatırımların, bakliyat işleme sektörü için de oldukça büyük bir fırsat olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan "Temizleme ve Sınıflandırma Teknolojilerinin Kaliteye Etkisi" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

İNOVATİF TAHIL İŞLEME YAKLAŞIMLARI VE DEĞİRMENCİLİKTE DİJİTALLEŞME

Dijital devrim, değirmencilik sektörü için büyük fırsatlar sunuyor. Dijitalleşme sayesinde üretim süreçlerini iyileştirme, verimi artırma, …