Bakliyatçılardan 1,5 milyar dolarlık ihracat

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, 2016’nın Ocak-Eylül döneminde 1 milyar 536 milyon 605 bin dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildiğini söyledi.

bakliyat_ihracat

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, 2016’nın Ocak-Eylül döneminde 1 milyar 536 milyon 605 bin dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildiğini söyledi. Güneydoğu bölgelerinin makarna ve unu üretiminde önemli bir kapasiteye sahip olduğunu belirten Altunkaya, bunun da ihracata yansıdığını ve ihraç edilen ürün grupları içerisinde en fazla payı 406 milyon 960 bin dolarla ununun aldığını söyledi.

Bitkisel yağ ihracatının 295 milyon 787 bin dolarla ihracatta ikinci sırada yer aldığını ifade eden Altunkaya, bu ürünü 209 milyon 274 bin dolarla makarnanın izlediğini kaydetti. Altunkaya, Güneydoğu’dan gerçekleştirilen hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatında ilk sırayı Ortadoğu ülkelerinin aldığını belirterek, “Bu bölgeye 1 milyar 115 milyon 609 bin dolarlık satış yapıldı. İhracatın en fazla yapıldığı ikinci bölge 286 milyon 376 bin dolarla Afrika ülkeleri oldu, üçüncü sırada ise 20 milyon 743 bin dolarla Asya ve Okyanusya ülkeleri bulunuyor” dedi.

Bölgelerarası ihracatta en fazla payın Ortadoğu ülkelerinin aldığına ancak Avrupa ve Amerika ülkelerinin ihracatta istenilen seviyede olmadığına değinen Altunkaya, bu bölgelere satışın artırılması için çalışma başlatılacağını kaydetti.

İhracata ülke dağılımına göre bakıldığında da Irak’ın 864 milyon 890 bin dolarla ilk sırada olduğunu hatırlatan Altunkaya, bu ülkeyi 141 milyon 82 bin dolarla Suriye’nin, 94 milyon 92 bin dolarla da Sudan’ın izlediğini söyledi.

Kontrol edin

Buğday fiyatları hızla arttı, TMO yakın takipte

TMO’nun düzenlediği un, makarna ve bulgur sektörüne yönelik değerlendirme toplantısına hızla artan buğday fiyatları masaya …