Bakliyat İşleme Teknolojileri

Bakliyatta işlemede kullanılan en önemli teknolojiler, ayıklama ve sınıflandırma sistemlerinden oluşmaktadır. Çünkü bakliyatta kaliteyi etkileyen en önemli unsurlar yabancı maddeler ve bozuk tanelerdir. Bunların üründen uzaklaştırılması ve bu süreçte ürün kaybının mümkün olan en alt düzeyde olması ise firmalar için önemli bir verimlilik göstergesidir.

İçerdikleri yüksek besin değerleriyle insan beslenmesi için son derece önemli birer gıda hammaddesi olan bakliyatlar, sağlıklı yaşam trendinin artmasıyla birlikte daha çok talep edilir hale geldiler. Bununla birlikte çeşitlerinin verimli ve kaliteli bir şekilde işlenmesi de önem kazanıyor. Bakliyatın işlenmesindeki en önemli süreç ayıklama ve sınıflandırmadır. çeşitlerinin mümkün olan en az kayıpla yabancı maddelerden ayıklanması ve kalitesine göre doğru şekilde sınıflandırılması, günümüzün teknolojileri sayesinde çok daha kolay bir hale geldi. Eskiden mutfaklarımıza giren çeşitlerinde rastlayabildiğimiz pek çok yabancı maddeye, bugün marketlerden aldığımız ambalajlı bakliyatlarda rastlamak pek mümkün değil. Bu da teknolojinin kat ettiği gelişmeye işaret ediyor. Bu sayımızda, işlemede teknolojinin önemine ve öne çıkan teknolojilere değinmeye çalıştık.

Bir önceki yazımız olan "Baklİyat: Yenilikçi Teknolojiyle Yüksek Kalite ve Verim" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

İNOVATİF TAHIL İŞLEME YAKLAŞIMLARI VE DEĞİRMENCİLİKTE DİJİTALLEŞME

Dijital devrim, değirmencilik sektörü için büyük fırsatlar sunuyor. Dijitalleşme sayesinde üretim süreçlerini iyileştirme, verimi artırma, …