Bakliyat İşleme Teknolojileri

Bakliyatta işlemede kullanılan en önemli teknolojiler, ayıklama ve sınıflandırma sistemlerinden oluşmaktadır. Çünkü bakliyatta kaliteyi etkileyen en önemli unsurlar yabancı maddeler ve bozuk tanelerdir. Bunların üründen uzaklaştırılması ve bu süreçte ürün kaybının mümkün olan en alt düzeyde olması ise firmalar için önemli bir verimlilik göstergesidir.

İçerdikleri yüksek besin değerleriyle insan beslenmesi için son derece önemli birer gıda hammaddesi olan bakliyatlar, sağlıklı yaşam trendinin artmasıyla birlikte daha çok talep edilir hale geldiler. Bununla birlikte bakliyat çeşitlerinin verimli ve kaliteli bir şekilde işlenmesi de önem kazanıyor. Bakliyatın işlenmesindeki en önemli süreç ayıklama ve sınıflandırmadır. Bakliyat çeşitlerinin mümkün olan en az kayıpla yabancı maddelerden ayıklanması ve kalitesine göre doğru şekilde sınıflandırılması, günümüzün teknolojileri sayesinde çok daha kolay bir hale geldi. Eskiden mutfaklarımıza giren bakliyat çeşitlerinde rastlayabildiğimiz pek çok yabancı maddeye, bugün marketlerden aldığımız ambalajlı bakliyatlarda rastlamak pek mümkün değil. Bu da teknolojinin kat ettiği gelişmeye işaret ediyor. Bu sayımızda, bakliyat işlemede teknolojinin önemine ve öne çıkan teknolojilere değinmeye çalıştık.

Bir önceki yazımız olan "Baklİyat: Yenilikçi Teknolojiyle Yüksek Kalite ve Verim" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

TESİSLERDE PNÖMATİK & HAVA İLE TAŞIMA SİSTEMLERİ

Dünyadaki gıda talebi sürekli artış gösteriyor. Gıda üretimi otomatik hale geliyor ve zaruri olan bu …