BAKAN EKER: “TMO gerektiğinde piyasaya müdahale eder”

Tarımın desteklenmek zorunda olduğunu belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi EKER, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO), piyasaya müdahale kurumu olarak gerektiğinde piyasayı düzenleme imkânı verdiklerini belirtti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Heyeti ile bir araya gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, toplantı esnasında basın mensuplarına gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yeni Zelanda dışında dünyada her ülkede tarımın desteklendiğini ifade eden Bakan Eker, 30 Mart gecesi bir don olayının meydana geldiğini hatırlattı ve şunları ekledi: “Türkiye’nin 65 vilayeti bundan etkilendi. Tedbirler aldık, bunlara rağmen sistem etkilendi. Siz bütünüyle buna liberal politika derseniz, ben bunu desteklemeyeceğim derseniz, siz sadece üretici kitlesini değil sisteminizi de belirli bir şekilde tehlikeye maruz bırakırsınız, risk altına alırsınız. Onun için biz bunları desteklemek durumundayız. Sadece Toprak Mahsulleri Ofisi’ne gerektiğinde piyasaya müdahale ederek piyasayı regüle edebilme imkân veriyoruz.”
Rusya’ya olası daha fazla tarım ürünü ihracatı konusuna da değinen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, “Rusya Federasyonu’nun siyasi veya ticari sebeplerle bir pazardan mal almama, başka bir pazara yönelme gibi bir tutumu var. Biz burada diğer pazarlarımızı da dikkate almak suretiyle bir ilave tedarik yapıp yapamayacağımıza bakıp değerlendireceğiz.” dedi.

Bir önceki yazımız olan "Bühler bakliyatçıları 150 yıllık tecrübeyle destekliyor" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

155 milyar dolarlık buğday pazarın teknolojisi İDMA’da görücüye çıkıyor  

155 milyar dolarlık buğday, 400 milyar dolarlık yem ve 5 milyar dolarlık un pazarının teknolojilerinin …