Avustralya’da buğday üretimi son 11 yılın en düşük seviyesinde

Avustralya’da üretimi, 2018/19 sezonunda, son 11 yılın en düşük seviyesine geriledi. Dünyanın en büyük dördüncü ihracatçısı olan ülkenin doğu kıyılarını vuran kuraklık sebebiyle, geçtiğimiz yıl 21,24 milyon ton olarak gerçekleşen toplam , bu sezon 17,3 milyon tona geriledi. Avustralya’da üretimiyle ilgili tahminler yapan ABARES kurumundan aralık ayında yapılan sezon sonu tahmini açıklamasında, üretimin 16,95 milyon tonda kalacağı belirtilmişti. Son açıklama ile tahminler hafif şekilde yukarı yönde olsa da 13,6 milyon tonluk rekoltenin gerçekleştiği 2007/08 sezonundan bu yana en düşük miktarda ürün bu sezon elde edilecek.
Avustralya’daki buğday üretimi, global referans fiyatların belirlenmesinde önemli etkiye sahip. Fiyatlar, 2018’de yüzde 18 oranında artmıştı. Avustralya’da buğday üretiminin düşmesi, daha çok New South Wales ve Queensland eyaletlerindeki kuraklıktan kaynaklanıyor. Avustralyalı çiftçiler 2019/20 sezonu için buğday ekmeye nisan ayında başlayacak. ABARES ise buğday üretimiyle ilgili ilk tahminini mart ayında açıklayacak. Ancak analistler, mevcut kurak hava şartlarının üretimi tehdit etmeye devam edebileceğini belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan "İDMA’da 150 milyon dolarlık ihracat bağlantısı kuruldu" başlıklı makalemizde "bakliyat, bisküvi ve bulgur" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Torku’dan iflas dedikodularına yalanlama

900 bin çiftçinin ürünlerini alıp işleyen çiftçi kooperatifi markası Torku, iflas açıklayacağına yönelik haberleri yalanladı. …