Avrupa’yı kara pas hastalığı korkusu sardı

’de 57 farklı çeşidi üzerinde yapılan bir araştırmada,  yüzde 80 oranında hastalığı belirtisi tespit edildi. Buğdayları tahrip eden bu hastalığın gelişmekte olan ülkelerdeki 1 milyardan fazla insanın gelir ve besin kaybına yol açmasından endişe ediliyor. 

ile buğdayı hedef alan kara pas hastalığının İngiltere’de tekrar ortaya çıkabileceği öne sürüldü. Communications Biology adlı dergide yer alan habere göre, bilim insanları, İngiltere’de 57 farklı buğday çeşidi üzerinde yapılan araştırmada bunların yüzde 80’nin kara pas hastalığı izleri gösterdiğini tespit etti. İngiltere’deki John Innes Merkezi’ndeki uzmanlardan Diane Saunders, araştırma bulgularının, derhal harekete geçilmesi için bir “uyarı işareti” olduğunu söyledi. Bu hastalık, en son 2013 yılında ülkenin doğusundaki Suffolk’ta görülmüştü. Bu hastalık Etiyopya’daki buğday ekinlerini yok ederken 2013 yılında da İsveç, Danimarka ve Almanya’da etkisini göstermişti.
BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün tahminlerine göre kara pas hastalığı, buğdayları tahrip ederken gelişmekte olan ülkelerdeki 1 milyardan fazla insanın gelir ve besin kaybına neden olabilir. Örgüt bu hastalığın ekinlerin yüzde 70’ni yok edebileceğini, hasada birkaç hafta kalan sağlıklı görünen ekinleri sapa ve büzülmüş tanelere çevirebileceğini belirtti.
FAO, buğdayda pas hastalığının meydana getirdiği risklerin arttığını, modern mantar çeşitlerinin daha da öldürücü hale geldiğini ve bunların dünyanın yükselen sıcaklıklarına uyum sağlayacak şekilde değiştiklerini söyledi. Uzmanlar sıcakların artması ve daha nemli yazlar gibi iklimde son 25 yılda gerçekleşen değişiklerin İngiltere ve Avrupa’da “enfeksiyon için gittikçe elverişli koşullar” oluşturduğu uyarısında bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan "FAO rekor tahıl üretimi bekliyor" başlıklı makalemizde "FAO ve Rekor tahıl üretimi" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

155 milyar dolarlık buğday pazarın teknolojisi İDMA’da görücüye çıkıyor  

155 milyar dolarlık buğday, 400 milyar dolarlık yem ve 5 milyar dolarlık un pazarının teknolojilerinin …