Avrupalı buğday üreticilerini kuraklık vurdu

Kurak yaz mevsimi, Baltık ülkelerinde mahsulüne zarar verirken, ihracatıyla ilgili soru işaretlerini ortaya çıkardı. Hatta bu sezon Danimarka ve İsveç’in ithal edebileceği ifade ediliyor. Reuters’a açıklama yapan bir Alman hububat tedarikçisi, “Avrupa Birliği’ne üye olan Baltık ülkeleri; yüksek kalite ve proteine sahip buğdayı yüksek miktarda ihraç ediyorlardı. Ancak yaz mevsiminin çok kurak geçmesi mahsulün zayıf olması sonucunu doğrulabilir.” dedi. Almanya’nın 2018’deki rekoltesi kuraklık baskısı nedeniyle yüzde 6,5 oranında düşerek 22,89 milyon tona gerileyebilir. Aynı şekilde, Polonya buğdayı da kuraklıktan etkilendi ve son yağan yağmurlar da yeterli gelmedi. Polonya’da rekoltesinin yüzde 6,7 oranında düşerek 10,9 milyon tona gerileyeceği tahmin ediliyor.
Buğday ihracatçısı AB ülkelerinden Litvanya’da geçtiğimiz yıl 3,8 milyon ton ürün elde edilmişti. Fakat ekim alanlarının azalması ve kurak hava sebebiyle bu miktarın 3,1 milyon tona kadar düşebileceği belirtiliyor. AB Linas Agro şirketinden Dainius Pilkauskas, “Buğdayın kalitesi, hasat başlamadan hemen önce belli oluyor. Ancak kaliteyi gördükten sonra ihraç pazarlarıyla ilgili planlamalara başlayabiliriz.” dedi.
İsveç’te de sonbahardaki olumsuz hava şartlarının ekim alanlarını etkilemesinin ardından yaz başında beklenen yağışların gelmemesi buğday üretimini vurdu. İsveç’teki rekoltenin beş yıllık ortalama miktar olan 2,46 milyon tonun yüzde 15-20 altında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. İsveç merkezli büyük hububat şirketi Lantmannen’in yöneticilerinden Mikael Jeppsson, “İsveç normalde net buğday ihracatçısıdır, ancak yeni sezonda net ithalatçı olması ve alımları da diğer AB ülkelerinden yapması muhtemel.” dedi. Komşu Danimarka’da da yağışlı sonbaharın ardından çok kurak yaz başlangıcı dolayısıyla buğday rekoltesinde sert bir düşüş bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 4,6 milyon ton buğday üreten Danimarka’nın bu yılki mahsulünün 3 milyon tonun altında kalacağı tahmin ediliyor. REUTERS

Bir önceki yazımız olan "ADM’ye iş güvenliği alanında iki ödül" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Buğdaydan ülke ekonomisine 12 milyar dolarlık katkı

Tarım ve Orman Bakanlığı, ülkedeki buğday üretiminin ihtiyacı karşılamaya yettiği, ithal edilen buğdayın ise ihraç …