Arjantin’de soya üretimine çifte darbe

Dünyanın önde gelen fasulyesi üreticilerinden Arjantin’de kasım ayında başlayan ve mart ayında sona eren sıcak ve kuru iklim şartlarının sebep olduğu kayıpların üzerine gelen aşırı yağışın, randımanı yüzde 5 ila 15 düşürebileceği tahmin ediliyor.

Arjantin’de su basan tarlalarda ilerlemeye çalışan hasat makinelerinin çamura saplanması, ülkenin başlıca gelir kaynağı olan ürününde yüksek rekolteyi tehlikeye atıyor. Arjantin’de soya fasulyesini vuran kuraklık geçtiğimiz ay sona ermişti. Fakat bu kez de fırtına ile birlikte hiç durmadan yağan yağmur, kupkuru toprağı hasat yapmayı imkansız kılan balçığa dönüştürdü. Kasım ayında başlayan ve mart ayında sona eren sıcak ve kuru iklim şartlarının sebep olduğu kayıpların üzerine gelen aşırı yağışın randımanı yüzde 5 ila 15 düşürebileceği tahmin ediliyor. Bazı bölgelerde su baskınına uğrayan fasulyelerin tohum kabukları hasattan önce patlayıp açıldığından ya da filizlendiğinden düşen ile birlikte fiyatlar da yüzde 30’a kadar düşüş gösterdi.

Kuraklığın ardından gelen aşırı yağışlar bu sektöre çifte darbe vururken, hükümet de istikrarsız para birimi pesoda istikrarı sağlamak ve yeni bütçe açığı hedefini tutturmak için mücadele ediyor.

Arjantin hükümeti, bütçe açığını gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2,7’sine çekerek dalgalı mali piyasaların durulmasını hedefliyor. Bunu yapabilmek için de ihracatına uyguladığı yüzde 27,5’lik vergiden gelecek kaynağa ihtiyaç duyuyor. Daha düşük miktarda ürün alınması, ekonomisi zaten zorda olan ülke için daha az vergi toplanacağı anlamına geliyor. ’na () göre, Arjantin 2017/18 döneminde 40 milyon ton soya üretecek. Kuraklık başlamadan önce ’nın tahmini 57 milyon tondu. , Arjantin’in aynı dönemde yapacağı hasadı için tahminini de 42 milyondan 33 milyon tona indirdi.

 

Bir önceki yazımız olan "ABD’de kışlık buğday üretimi son 16 yılın en düşük seviyesinde" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …