Arjantin hükümetinden buğday ihracatı kısıtlaması

Arjantin hükümetinin, yerel tedarikte sorun yaşanmaması ve fiyatları düşük tutabilme adına aldığı “ ihracatını kısıtlama” kararı, çiftçilerin yoğun eleştirisin neden oldu.

Arjantin hükümeti, yerel tedarikte sıkıntı yaşanmaması ve fiyatları düşük tutabilme adına buğday ihracatında kısıtlamaya gitti. Ancak karar ülkede eleştirilere oldu. Arjantinli çiftçiler, hükümetin buğday ihracatını sınırlandıran bu kararını eleştirerek, resmi politikaların gıda fiyatlarını arttırdığını ve bu şekilde ülkede iş yapmanın gittikçe zorlaşacağını belirtiyorlar.
Arjantin’deki dört büyük çiftçilik grubundan biri olan Coinagro Başkanı Carlos Garetto, üretimdeki buğday fazlasından dolayı ülkede, hükümetin tahsis ettiği 1.5 milyon tonluk ihracat miktarından çok daha fazla ihracat potansiyeli olduğunu dile getirdi.

Bakanlığı; bir önceki sezonda 8.2 milyon ton olan hasat miktarını 2013/14 sezonunda 9.2 milyon tona çıkaran Arjantin’in dünyanın en büyük buğday üreticisi ve ihracatçısı ülkelerden birisi olduğunu belirtiyor. Bu miktara istinaden Garetto şunları dile getiriyor: “Tonlarca buğdayımız mevcut olduğu için Arjantin hiçbir zaman buğday sıkıntısı çekmeyecek.”

Arjantin Ekonomi Bakanı Axel Kicillof, bir süre önce hükümetin sadece 1.5 milyon tonluk ihracat miktarına veya 2013/14 hasadının yüzde 16’sının ihracatına izin vereceğini duyurmuştu. Bu karar nedeniyle sadece üretimin üçte bir oranında ihracat yapılabilecek. Hükümet geri kalan buğday miktarını ihracata yavaş yavaş açacağını da duyurdu. Kicillof, bu kararın yerel ekmek ve un fiyatlarını kontrol altında tutabilme adına verilmiş bir karar olduğunu vurguladı. Buenos Aires merkezli bir gazete olan La Nacion’un haberine göre; bu miktar sadece 1.44 milyon tonluk ihracata izin verilen 1978 döneminden beri en düşük buğday ihracat miktarı olarak belirtiliyor.

Kontrol edin

Bühler, Mill E3 ile endüstriyel değirmencilikte devrim yaptı

Bühler, endüstriyel değirmen tesisleri, prosesleri ve makineleri için tamamen yeni bir yaklaşım geliştirdi. Bühler, Mill …