Amerikan tahıl devlerinin yeni vergi yasası korkusu

’de yönetiminin yeni yasası ile çiftçiler, ürünlerini tarımsal kooperatiflere satmaları halinde büyük oranda bir indirimine kavuşacak. Bu değişiklik ile , ve gibi dev tahıl şirketlerinin mısır, ve gibi ürünleri almada zorluk yaşayabileceği ifade ediliyor.

ABD’deki yeni vergi yasası, çiftçilerin sahip olduğu kooperatiflerin ülkenin tahıl arzında daha fazla söz sahibi olmalarının önünü açıyor. Bu yasa sebebiyle tahıl işleyen ve hububat ticareti yapan büyük şirketler ise mahsul satın alma rekabetinde geri kalma endişesi yaşıyor. Şimdiye kadar kooperatifler, özel şirketler ve halka açık şirketler, ekmekten hayvansal yemlere kadar her şeyde kullanılan tahılın tedariki konusunda daha eşit bir fırsata sahipti. Trump yönetiminin getirdiği değişiklik ise mısır, soya fasulyesi ve buğday tedariğinde, Archer Daniels Midland, Bunge ve Cargill gibi şirketleri zorlayacak.
Bu şirketlere yönelik algılanan tehdit, yasanın aralık ayında kabul edilmesinin son safhalarında yasaya eklenen bir hükümden kaynaklanıyor. Reuters’e göre çiftçilerin ürünlerini kooperatiflerine satmaları halinde sağlanacak vergi indirimi öylesine büyük ki bu adım, özel şirketlerin kaynaklarına darbe vurabilir. Yeni vergi kanunu, çiftçilere ve çiftlik sahiplerine, kooperatiflere yapılan satışlar karşılığında alınan ödemelerin yüzde 20’sine kadar vergi indirimi getiriyor.
Bu indirim, küresel tahıl bolluğu ve durgun emtia fiyatları nedeniyle son dört yıldır sıkıntılı bir süreç yaşayan Amerikalı çiftçiler için büyük bir nimet anlamına geliyor. Yeni indirimden yararlanmak isteyen bazı çiftçiler daha şimdiden hali hazırda özel elevatörlerde depoladıkları tahılların taşınmasını ve kooperatiflere satılmasını istiyorlar.

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …