Amerikalı Bunge, Malezyalı IOI Loders Croklaan’ı satın aldı

40’tan fazla ülkede faaliyet gösteren tarımsal endüstri devi Amerikalı , Malezya merkezli palm yağı üreticisi ’ın hisselerinin yüzde 70’ini .

Bunge Limited, IOI Loders Croklaan hisselerinin yüzde 70’inin IOI Corporation Berhad’dan satın alma işlemlerini tamamlandığını duyurdu. Söz konusu satın almayla Bunge’nin yağ çözümleri alanında öncü bir firma olacağı ve temel bölgelere kolay ulaşmasını sağlayacağı belirtildi. Loders’in alımıyla birlikte Bunge, gıda işleme, endüstriyel ve küçük fırıncılık, şekerleme ve gıda hizmeti segmentlerinde işletmeler arası ticarette birçok alana açılacak.
Bunge, 2018 yılında Loders’ten 105 milyon dolar kâr elde etmeyi bekliyor. Bunge CEO’su Soren Schroder, “Bu dönüşümcü satın alma, katma değerli gıda ve içerik faaliyetlerimizi hedeflediğimiz portföyün %35ten %40’a çıkarmayı amaçlıyor. Tohumlardan ve topik yağlardan elde edilen geniş ürün yelpazesi, inovasyon ve uygulama kapasitelerinde öncü konumu ve dünya standartlarında sürdürülebilirlik programlarıyla Bunge Loders Croklaan, inovasyon ve büyüme peşinde koşan dünya yemeklik yağ müşterilerinin ilk tercihi olacak.” dedi.
Bunge Gıda ve İçerikleri biriminin başkanlığını yapan Gordon Hardie ise, “Müşterilerimizin dünya genelinde markalarını ve işletmelerini büyütmelerine yardım etmek için Bunge’nin entegre tedarik zinciri ve mevcut yağ portföyüyle Loder’in üst düzey uzmanlığı ve ihtisas ürünlerinin birleşimini güçlendirmenin heyecanını yaşıyoruz .” şeklinde konuştu. Kaynak tabanlı üretime ek olarak palmiye ve kauçuk çiftlikleri işleten IOI Corp, 2002 yılında tüketim ürünleri devi Unilever’den Loders Croklaan’ı 217 milyon Euro karşılığında satın almıştı.

Bir önceki yazımız olan "Brezilyalı Sangati Berga’dan ABD ve Kanada pazarı için stratejik imza" başlıklı makalemizde "ABD, Kanada ve pazarı" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Rusya, AB ve ABD’nin elindeki buğday pazarlarındaki varlığını güçlendiriyor

Rusya’nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki buğday pazarlarındaki lider konumu; Irak, Suudi Arabistan ve Cezayir’deki başarılı …