ADM’nin üçüncü çeyrekteki net kârı beklentilerin üzerinde

Dünyanın en büyük tarımsal ürün işleyicilerinden Archer Daniels Midland Co., piyasa beklentilerini aşarak, üçüncü çeyrekte 536 milyon dolar kâr açıkladı.

ABD merkezli şirketi Archer Daniels Midland (ADM), yağlı tohum işleme ve Amerikan mısırının ihracatından elde ettiği yüksek gelirler sayesinde, beklenenin üzerinde kâr açıkladı. Şirket ayrıca, Pekin yönetiminin Amerikan soya fasulyesine yüzde 25’lik gümrük vergisi koymasının ardından özellikle için alternatif pazar bulmayı başardığını açıkladı. ADM’nin net kârı önceki yıl 192 milyon dolarken (hisse başına 34 sent), bu yıl 536 milyon dolara (hisse başına 94 sent) yükseldi. Analistler, hisse başına kârın 83 sent olmasını bekliyordu. Ciro ise 14,83 milyar dolardan 15,80 milyar dolara yükseldi.
ADM’den yapılan açıklamaya göre, Amerikan ürünlerine haricindeki ülkelerden talep geldi. ile ABD arasındaki ticaret savaşları, ve sorgum da dahil olmak üzere, birçok tarım ürününün ABD’den bu ülkeye sevkiyatını engelliyor. Amerikalı tüccarların haricindeki müşterilere yönelmesi de global tahıl piyasasında taşları yerinden oynatmış oldu. Dünyanın en büyük soya ithalatçısı olan , ABD yerine Brezilya’dan alım yapmaya başladı. ADM CEO’su Juan Luciano, yakın dönemde ’den herhangi bir talep beklemediklerini, ancak haricindeki ülkelerden özellikle mısır satışı için talepler geldiğini dile getirdi. Brezilya ve Arjantin’de kuraklık sebebiyle mısır rekoltesinin düşük olması, alıcıları Amerikan mısırına yönlendiren önemli bir etken oldu.

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …