ADM ve Cargill, Mısır’da soya fasulyesi için ortaklık anlaşması yaptı

ticaretinin önde gelen firmalarından Archer Daniels Midland Co. ve , ’daki müşterilerine soya küspesi temin edebilmek için ortak fabrika kurmak için anlaştıklarını duyurdu. Yılın ortasında devreye girecek olan fabrika, ’ın kuzeyindeki Borg El-Arab’ta bulunan soya kırma kompleksinde faaliyet gösterecek.

Dünyanın önde gelen gıda devlerinden Archer Daniels Midland Company () ve Cargill, Mısır’daki müşterilerine soya küspesi ve yağ temin edebilmek ortak tesis kurmak için anlaştı. İki dev firma, Borg El-Arab’ta bulunan ve kırma tesisine temin edecek olan İsviçre merkezli National Vegetable Oil Company’yi alarak işletecek. Cargill fabrikanın 3 bin ton olan günlük kırma kapasitesini 6 bin tona çıkacak. Fabrika Mısır’a soya küspesi ithalatını düşürürken protein yoğunluklu soya küspesi üretebilecek.
Cargill’in EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve ) tahıl ve yağlı tohum biriminin başkanı Roger Janson, “Bu ortak girişim, daha kaliteli yem içerilerine yönelik artan yerel talebi karşılamak için Cargil ve ADM’nin operasyonel ve ticari uzmanlığını bir araya getiriyor. Bu anlaşma Cargill’i Mısır ve Kuzey bölgesinde büyütme stratejimizin bir parçası ve müşterilerimize güvenli, uygun fiyatlı ve besleyici gıdalar temin edebilmemize yardım edecek” ifadelerini kullandı. ADM’nin EMEA yağlı tohum kırma biriminin başkanı John Grossmann ise “ADM gelişen bölgelerdeki coğrafi ayak izine bir yenisini ekliyor ve özellikle Mısır’daki kapasitemizi artırmaya devam ediyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyanın geri kalanını kaliteli soya küspesi talebinde geride bırakan Mısır önemli bir pazar” dedi.
ADM ve Cargill’in eşit hisseye sahip olacakları ve her iki ana şirket tarafından atanan bir yönetim kuruluna rapor veren bir yönetim ekibine sahip olacak ortak girişim, bireysel raporlama işletmesi olarak yönetilecek. Henüz tamamlanmayan anlaşma resmi mevzuatla ilgili olarak yeniden gözden geçirilecek. Ortaklık girişiminin yılın ortasında faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Bir önceki yazımız olan "Türkiye’den Suriye’deki savaş mağdurlarına 100 bin ton ekmeklik un" başlıklı makalemizde "100 bin ton ekmeklik un, Suriye ve " hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

TMO, 252 bin ton buğday ithal edecek

Toprak Mahsulleri Ofisi, yaklaşık 252 bin ton buğday ithalatı için bir dizi uluslararası alım ihalesi …