ADM, Türkiye ve Bulgaristan’da kapasitesini genişletecek

ADM, Türkiye ve Bulgaristan’daki yaş öğütme tesislerinde, tatlandırıcı ve nişasta öğütme kapasitesini genişletiyor. Proje, 2018’in ilk yarısında tamamlanacak.

ADM

Dünyanın en büyük tarımsal ürün işleyicisi ve gıda bileşeni tedarikçilerinden olan Archer Daniels Midland Company (ADM), Türkiye ve Bulgaristan’daki mısır yaş öğütme tesislerinde tatlandırıcı ve nişasta için genel öğütme ve son işlem kapasitesini önemli oranda artıracağını duyurdu. ADM, projeleri 2018’in ilk yarısında tamamlamayı hedefliyor. Şirket Kasım 2015’te Türkiye’nin Adana ve Bulgaristan’ın Razgrad şehirlerindeki yaş mısır değirmenlerinin tam mülkiyetini, Macaristan’ın Szabadegyháza bölgesindeki yaş mısır değirmeninin de yüzde 50 hissesini satın aldı. Tesislerde, sıvı tatlandırıcı, doğal ve değiştirilmiş nişastalar, kristalli fruktoz ve dekstroz gibi tüm nişasta ürünlerinin çeşitleri üretiliyor.

ADM Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Pierre Duprat, genişlemeyle ilgili şunları aktardı: “Bir yandan AB’deki şeker kotaları sona ererken bir yandan da Türkiye ve Orta Doğu’daki gıda ve kâğıt piyasalarındaki talep artmaya devam ediyor. Bu ortamda kapasitesini artırmak ve kabiliyetlerimizi genişletmek, müşterilerimize daha geniş çeşitlilikte tatlandırıcılar ve nişastalar sunabilmemizi sağlayacak.”

ADM’nin önemli stratejik hedeflerinden birisinin küresel mısır ayak izini genişletip çeşitlendirerek hissedarlık değerlerini büyütmek olduğunu söyleyen Duprat, şunları ekledi: “Türkiye, Bulgaristan, Macaristan ve Fas’taki en son satın almalarımız, bu hedeflere ulaşmada önemli adımlar. Ve tüm cephelerde getirileri artırmak için çabalarımız devam ediyor. Üretim kapasitesini arttırmanın yanı sıra Türkiye ve Bulgaristan’da yaptığımız iyileştirmeler, bu tesislerde operasyonel verimliliği geliştirecek ve yurtiçi ve yurtdışı satışta rekabetçiliğimizi artıracak.”

Kontrol edin

AUSD, GUSAD ve DUNSAD Derneklerinden Ortak Konferans

Un sanayisinin üç büyük derneğinden Kıbrıs’a çıkarma. Dünya un ihracat şampiyonu Türk Un sanayisinin büyük …