ABD’nin Japonya’ya mısır ihracatı yeniden revaçta

Geçen sezon kuraklığın getirdiği olumsuz pazar şartları nedeniyle ithalatında Güney Amerika’ya yönelen Japonya, bu sezon yeniden yüzünü Amerika’ya döndü.

ABD’nin Japonya’ya gerçekleştirdiği mısır ihracatı, 1 Eylül’de başlayan 2013/14 sezonunun geriye kalan bölümü için güçlü bir dönüş yapacağına dair öngörülerle yeniden toparlanmaya başladı.
raporları, Mart ayını da kapsayan bu sezonda, toplamda 331 milyon kileyi (bushel) bulan ihracat ve satış oranlarına işaret ediyor.
2012/13 sezonunda ABD Mısır Kuşağı bir kuraklık felaketiyle karşı karşıya kalmış ve ABD mısır ihracat fiyatları rekabet dışı seviyelere ulaşmıştı. Japon alıcılar bir süre ABD mısırını tercih etmeye devam etse de, bir süre sonra maliyet dezavantajından dolayı yüzünü Güney Amerika mısırına çevirdi. Fakat 2013’te ABD mısır üretiminin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14.0 milyar kileye (bushel) çıkması ile dönüm başı ortalama 160.4 kile oranında bir verim elde edildi. Fiyatlar da bu miktarında göre değişiklik gösterdi ve Japon alıcılar tekrar ABD mısırına yönelmeye başladı.

Kontrol edin

Buğday fiyatları hızla arttı, TMO yakın takipte

TMO’nun düzenlediği un, makarna ve bulgur sektörüne yönelik değerlendirme toplantısına hızla artan buğday fiyatları masaya …

Bir cevap yazın