ABD’de kış buğdayı için kuraklık tehlikesi

’nin tahıl deposu olarak bilinen güney eyaletlerinde ekilen önemli ürünlerin başında gelen hakkında randıman tahminleri Amerikalı çiftçileri endişelendiriyor. Uyku halindeki buğdaylar nem isterken, bölgenin büyük çoğunluğu kuraklığa teslim olmuş durumda. Ülkenin en fazla üreten bölgesi olan Kansas eyaletinin Valisi Jeff Colyer, 28 yerleşim biriminde kuraklık nedeniyle acil durum ilan ederken, eyaletin geri kalanı için de tetikte olduklarını söyledi. İlân edilen acil durum kapsamında olumsuz şartlardan etkilenen kasabaların belirli göllerden su erişimi sağlamalarına müsaade ediliyor. Kansas’ın beşte birine yakın kısmında ‘aşırı’ veya ‘istisnai derecede’ kuraklık yaşanıyor. Kıtlık Gözlemevi’nin verdiği bilgiye göre, en üst iki düzeyi ifade eden bu seviyeler bölgede 2014 yılında bu yana ilk kez yaşanıyor.
Ekili alalar son 109 yılın en düşük seviyesine inerken, güney eyaletlerindeki kuraklığın daha da büyüyeceği endişesiyle Chicago Borsası vadeli işlemlerde kış buğdayı fiyatları Mart ayında son yedi ayın en yüksek seviyesine fırlayarak buşel başı fiyatlarda 5 doları aşan rakamlar gözlendi. Reuters’e konuşan bir buğday üreticisi yaşananlar için “Bundan sonra yağmur gelse de, Kansas genelinde ortalamanın altında buğday mahsulü alacağımızı düşünüyorum. Çünkü potansiyeli şimdiden kısıtlanmış oldu.” dedi.
Bölgedeki üreticiler ekmek yapımında kullanılan ve çeşitliliğiyle bilinen sert kırmızı kış buğdayı yetiştiriyor. Yüksek sebebiyle değirmenciler geçen yıl bu buğday türü için üreticilere tarihi paralar ödemek zorunda kalmıştı. Bölgedeki son bahar aylarında ekilen sert kırmızı kış buğdayı, haziran ve temmuz aylarında hasat ediliyor. Ekim ayından bu yana Kansas, Oklahoma ve Teksas’taki düşük yağış seviyeleri birçok bitkinin güçlü kökler oluşturmasına engel oluyor.

Kontrol edin

Bühler, Mill E3 ile endüstriyel değirmencilikte devrim yaptı

Bühler, endüstriyel değirmen tesisleri, prosesleri ve makineleri için tamamen yeni bir yaklaşım geliştirdi. Bühler, Mill …