2016 “Uluslararası Bakliyat Yılı” ilan edildi

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Örgütü (FAO), Bakan Eker’in önerisini kabul ederek 2016 yılını “Uluslararası Bakliyat Yılı” ilan etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, Haziran 2013’te Roma’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü’nün komisyon toplantısında, 2016 yılının bakliyat yılı ilan edilmesi çağrısında bulunmuştu. Bu önerisini BM Gıda ve Tarım Teşkilatı Genel Sekreteri Hose Graziano Da Silva’ya gönderdiği mektupta da yineleyen Bakan Eker, mektubunda Türkiye’nin ev sahipliğini üstlenebileceğini de bildirdi. Bakan Eker’in bu önerisi, BM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Buna göre, Türkiye, 2016 yılında bakliyat ile ilgili birçok etkinlik yapacak. Uluslararası bakliyat yılı çerçevesinde; yeni bakliyat çeşitlerinin geliştirilmesi, bu çeşitlere ait sertifikalı tohumlukların üretiminin ve çiftçiler tarafından kullanımının arttırılması, bakliyat üretimi ve ihracatının artırılması yönündeki çalışmalar hızlandırılacak.

BAKLİYAT BİLİNCİNİ ARTTIRACAK
Konuyla ilgili basına açıklama yapan Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, bunun bakliyatla ilgili bilinci yükselteceği görüşünde. Tiryakioğlu, açıklamasında şunları ifade ediyor: “Fasulye, mercimek, bezelye ve nohut yüzyıllar boyunca küresel beslenmenin köşe taşları olmuşlardır. BM’nin 2016 yılını bakliyat yılı olarak ilan etmesi; bakliyat bilincini yükselterek bakliyatın sağlık ve beslenmede önemli bir rol oynamasını sağlayacaktır. Ayrıca gıda güvenliği ve çevresel sürdürülebilirliğin sağlanmasına da yardımcı olacaktır.”

Kontrol edin

Bühler, Mill E3 ile endüstriyel değirmencilikte devrim yaptı

Bühler, endüstriyel değirmen tesisleri, prosesleri ve makineleri için tamamen yeni bir yaklaşım geliştirdi. Bühler, Mill …